Reportaże i zdjęcia » 2006-2010 » Mikołaj z Pierśćca

MIKOŁAJ Z PIERŚĆCA
WIERNI POLERUJĄ FIGURĘ
 

 

Prawdziwe oblężenie przeżywa co roku w grudniu Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu, a wszystko za sprawą figury św. Mikołaja, która zdobi główny ołtarz tego kościoła. Wierni Kościoła katolickiego przyjeżdżają tam, by prosić o zdrowie dzieci, o uzdrowienie z chorób, o szczęśliwy wynik operacji, o potomstwo i szczęśliwe rozwiązanie. Katolicy proszą św. Mikołaja również o błogosławieństwo dla dobytku, a nawet o łaskę szybkiej śmierci.
 

 

- Wierni odwiedzają Pierściec przez cały rok, docierając tutaj nawet z najodleglejszych zakątków kraju. W grudniu natomiast gościmy pielgrzymki z ponad trzystu parafii - mówi ks. kanonik Jerzy Horzela, kustosz pierścieckiego sanktuarium, i opowiada historię figury. - Pierwsza historyczna wzmianka o figurze św. Mikołaja w Pierśćcu związana jest z pożarem, który w 1616 roku strawił pół wsi i drewnianą kaplicę, a rzeźba świętego ocalała. Od niepamiętnych czasów istnieje zwyczaj pocierania o tę figurę chusteczek i bielizny osób chorych, dla wyproszenia uzdrowienia. Plecy św. Mikołaja z Pierśćca są wręcz wypolerowane przez ludzi, którzy przychodzą tutaj prosić o pomoc. W kronice parafialnej znajdują się opisy nadzwyczajnych pomocy za wstawiennictwem świętego - mówi ks. Jerzy Horzela.
 

 

W minioną, sobotę 29 listopada pocierało figurę kilkaset osób, które przybyły do Pierśćca z okazji VI Regionalnego Dnia Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci. Jednym z punktów uroczystego spotkania było wręczenie - po raz drugi w historii - statuetek św. Mikołaja osobom szczególnie zasłużonym dla Kościoła katolickiego i Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Kapituła konkursu w składzie: ks. prałat Alojzy Zuber, moderator diecezji bielsko-żywieckiej, ks. Antoni Żebrowski, dyrektor krajowy Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) oraz Lidia Greń-Wajdzik, zelator diecezjalny, uhonorowała figurą dłuta Andrzeja Klimowskiego z Łączki, dziewięć osób.
 

 

W gronie wyróżnionych znaleźli się: ks. bp. Tadeus; Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, ks. kanonik Jerzy Horzela, Urszula Czyż, zelatorka ADŚ z parafii św. Klemensa w Ustroniu, Barbara Wałach, zelatorka ADŚ z parafii Dobrego Pasterza w Istebnej, Winfryda Stawarczyk, zelatorka ADŚ z parafii Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach, ks. Stanisław Morawa, kustosz Sanktuarium MB Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie, Wiktoria Laszczak, zelatorka ADŚ z parafii św. Jakuba Szczyrku oraz Anna Sztwiertnia-Dokutowicz, zelatorka z parafii Narodzenia NMP w Żywcu.
 

 

(kredo)
Głos Ziemi Cieszyńskiej Nr 49 (2452) z 5.12.2008 r.