Reportaże i zdjęcia » 2006-2010 » Tradycyjne świętowanie

Tradycyjne świętowanie

 

W duchu betlejemskiego wydarzenia wspólnota Apostolstwa Dobrej Śmierci wraz z biskupem Tadeuszem Rakoczym, krajowym dyrektorem ADŚ - ks. Antonim Żebrowskim, diecezjalnym moderatorem - ks. prał. Alojzym Zubrem i księżmi opiekunami duchowymi, zgromadziła się 25 stycznia w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie przy ołtarzu Eucharystii, a w drugiej części przy wigilijnym jeszcze stole.

 

Podczas Eucharystii ks. biskup Ordynariusz dziękował całej rodzinie charyzmatycznej zrzeszonej w ADŚ za zintegrowanie się wokół tak zaszczytnego celu, jakim jest troska o jakość chrześcijańskiego życia i o dobrą śmierć.

 

Wyrażam gorące pragnienie, modlę się, aby tym Apostolstwem objęte zostały jak najszersze kręgi ludzi wierzących. Niestety dla wielu współczesnych ludzi sprawa troski o szczęśliwą śmierć jawi się jako nieporozumienie. Człowiek współczesny odrzucając Boga gubi stopniowo prawdę o samym sobie, o swoim powołaniu i przeznaczeniu. Zatraca w ten sposób poczucie własnej godności, której źródłem jest sam Bóg Stwórca i Odkupiciel człowieka. Z pomocą współczesnemu człowiekowi przychodzi dzisiejsze wezwanie ewangeliczne “bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w ewangelię”. Jezus Chrystus wzywa do nawrócenia (…) Chrystus zwłaszcza teraz puka do ludzkich serc i sumień, puka, aby mu otworzyć, ażeby podjąć ów dialog zbawienia. Chrystus chce rozmawiać z każdym człowiekiem naszych czasów, tak jak rozmawiał z Nikodemem, samarytanką, z napotkanym młodzieńcem, czy kobietą cudzołożną. Chrystus to najwspanialszy rozmówca, który dotyka spraw najistotniejszych i najtrudniejszych, ale zawsze w pełnej prawdzie i miłości do człowieka. Tak moi drodzy, Chrystus chce rozmawiać z każdym człowiekiem, rozmawiać z nim nieustannie o sprawach podstawowych, o sprawach, od których zależy godność człowieka na ziemi i jego wieczne zbawienie.

 

Ks. biskup wielokrotnie też podkreślał, jak wielkim bogactwem w Kościele jest charyzmat Apostolstwa, a jego owoce dostrzeżemy w pełni, gdy staniemy przed otwartą księgą życia.

 

Na zakończenie Eucharystii ks. biskup Tadeusz Rakoczy uhonorowany został dyplomem i statuetką św. Mikołaja, przyznaną przez specjalną kapitułę ADŚ, za wyjątkowe zasługi w rozwoju wspólnot przyparafialnych, jak i pasterską troskę o życie duchowe w naszej diecezji.

 

Wierny corocznej tradycji chór parafialny “Laudate Dominum” dyrygowany przez Barbarę Gruba, pięknym śpiewem kolęd ubogacił Eucharystię sprawowaną w intencji żywych i zmarłych księży i członków Apostolstwa Patronki Dobrej Śmierci.

 

Dzielenie się opłatkiem, składanie sobie nawzajem życzeń miało już miejsce przy stole w Miejskiego Domu Kultury. Szczególne emocje budziła, zarówno wśród duchowieństwa, jak i zgromadzonej publiczności, wypełniającej salę po brzegi, scenka bożonarodzeniowa z żywym dzieciątkiem w stajence, anielskie stroje i radosny śpiewno - muzyczny repertuar odważnych misyjnych artystów “Misyjnej Jutrzenki”. Koło misyjne działa pod przewodnictwem Urszuli Marhula i pod opieką duchową ks. Marcina Wróbla. Nie można tu nie wspomnieć o zasługach animatorki Pani Urszuli. Nie marnuje darów Bożych i talentów, ale przez prawie 16 lat zapala iskrę misyjną w sercach dzieci, aby bożymi kanałami rozlewała się w świecie modlitwa i pomoc materialna na głodnych, schorowanych, samotnych i nie znających miłości Bożej.

 

Pasterz naszej diecezji ks. biskup Tadeusz Rakoczy tego wieczoru tak napisał w księdze misyjnej: Koło Misyjne Dzieci i Młodzieży “Misyjna Jutrzenka” w Skoczowie ubogaca modlitwą, żywą wiarą, nadzieją i pięknem życie naszego Kościoła diecezjalnego i promieniuje łaską aż po krańce ziemi.

 

Przy okazji dzisiejszego święta i spotkania dziękuję Wam za wszystko i życzę z całego serca dobrej, pięknej młodości i obfitych owoców waszych talentów i charyzmatu.

 

Tego wieczoru, piękny i radosny nastrój towarzyszył całej rodzinie ze wspólnoty dobrej śmierci. Tradycja wspólnego kolędowania integruje ludzi w różnym wieku, różnych profesji i różnych poglądów, zapewne też pozostawiła w sercach ubogacenie duchowe i miłe wspomnienia. Dziękujemy Czcigodnemu ks. biskupowi, Czcigodnym kapłanom za ich posługę, chórowi parafialnemu z Panią dyrygent na czele, dzieciom i młodzieży z “Misyjnej Jutrzenki”, ich rodzicom, ks. opiekunowi koła, animatorce, sponsorom, miłym Paniom zabezpieczającym posiłek oraz wszystkim za pełne sercem zaangażowanie się i poświęcenie, aby w tej formie uczcić Pana naszego z niebios.

 

W imieniu diecezjalnej wspólnoty ADŚ

Lidia Greń - Wajdzik