Artykuły » Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie

 

.... w którym znajduje się łaskami słynąca figura Matki Boskiej Bolesnej, trzymająca na swoich kolanach martwe ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża, tzw. “Pieta Hałcnowska".

 

U stóp Matki Boskiej Bolesnej modlą się pielgrzymi, wypraszając dla siebie i swoich bliskich, potrzebne laski. Maryja, Hałcnowska Pani, patrząc na swoje stroskane dzieci, wysłuchuje ich skarg i błagań, prosząc swego Syna o ukojenie ich dusz i ciał.

 

Do Sanktuarium Maryjnego w Hałcnowie w czasie głównych odpustów (na początku lipca i w połowie września) przybywają matki z dziećmi, oraz matki w stanie błogosławionym, dla których udzielane jest specjalne błogosławieństwo.

 

W kronice odnotowanych zostało wiele łask, które dla swoich dzieci wyprosili rodzice u Hałcnowskiej Pani. Wiele łask pozostaje w sercach wiernych czcicieli Piety Hałcnowskiej, którzy nieustannie przybywają modlić się u jej stóp.

 

W 1993 roku Figura Matki Bożej Bolesnej ukoronowana została koronami papieskimi. Na skronie Maryi i Jezusa korony założył metropolita krakowski, Kardynał Franciszek Macharski.

 

Ważnym wydarzeniem w dziejach wizerunku Pani Hałcnowskiej była uroczysta Msza Św. w Skoczowie na Kaplicówce, której przewodniczył Ojciec Św. Jan Paweł II. Na ten czas cudowna Figura Matki Bolesnej została przewieziona z Hałcnowa i umieszczona na ołtarzu papieskim.

 

W Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie, od IV do X, odbywają się czuwania modlitewne, na które przybywają pieszo i autokarami pielgrzymki z wielu stron diecezji, którzy modlą się słowami:

U stóp Twojego tronu, o Halcnowska Pani,
Chcąc Ci śluzy ć do zgonu stajem Twoi poddani.
Z czcią, wiarą i miłością
wzywamy Cię z ufnością.
O, Maryjo, Maryjo, módl się za nami."
   

 

Krótka historia kultu Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie

 

Kult maryjny rozpoczął się początkiem XVIII w. Pierwsze historyczne wzmianki o figurze Matki Bożej Bolesnej pochodzą z 1764 r. Kronikarz wspomina, że na ogromnym dębie przytwierdzona była duża figura Matki Boskiej, trzymającej na rękach umęczone ciało swego Syna. 

 

Przechodzący drogą ludzie przyklękali, modląc się. Sława figury Najświętszej Maryi Panny rozeszła się szeroko wśród okolicznych wiosek, gdy podczas gwałtownej burzy piorun uderzył w dąb, na którym wisiała figura. Siła gromu spaliła jedynie sukienkę, którą okryta była Maryja. Figura ocalała, nietknięta. Po tym cudownym wydarzeniu ożywił się kult Madonny.

 

Ze wszystkich okolicznych wiosek przybywali nie tylko indywidualni pielgrzymi, ale całe zorganizowane grupy wiernych, aby polecać swoje bolączki Bolesnej Pani. Wybudowano dla niej Kapliczkę, i w nie j umieszczono Figurę Matki Bolesnej.

 

W 1784 roku ukończono budowę kościoła i wtedy uroczyście przeniesiono cudowną Figurę Matki Bożej Hałcnowskiej do głównego ołtarza. W sercach miejscowego ludu przechowywała się żywa wiara, że Matka Najświętsza w Hałcnowie udziela hojnych łask tym, którzy o nie poprosili. Nie było dnia, w którym do Hałcnowa nie przychodziliby wierni z różnych stron.

 

Kult Bolesnej Pani Hałcnowskiej nieustannie wzrastał tak, że biskup krakowski Anatol Nowak, z własnej inicjatywy, za przyzwoleniem księcia metropolity Adama Sapiehy, postanowił ozdobić Figurę złoconymi koronami. Do uroczystej koronacji doszło w 1926 r.

 

Tragiczne dla Sanktuarium Maryjnego w Hałcnowie były ostatnie miesiące II wojny światowej. Od pocisków zapalił się kościół, a w nim figura Matki Bożej Bolesnej. Do odbudowanego po wojnie Kościoła wykonana została nowa figura Matki Bożej Bolesnej trzymająca na swych kolanach martwe ciało Jezusa. Matka Bolesna okryta jest ciemnogranatowym płaszczem.

 

Od kilku już lat Apostolstwo Dobrej Śmierci działające przy Parafii Nawiedzenia NMP w Hałcnowie organizuje, w ostatni piątek maja, Dzień Skupienia, połączony z czuwaniem u stóp Matki Boskiej Bolesnej. W programie spotkania jest m.in. Różaniec do 7 Boleści Matki Bożej, konferencja, koronka do Miłosierdzia Bożego i uczczenie relikwii św. Siostry Faustyny w Kaplicy Miłosierdzia Bożego, Adoracja Najświętszego Sakramentu, czuwanie u stóp Matki Boskiej Bolesnej, Droga Krzyżowa, różaniec, uroczysta Msza Św., apel Jasnogórski.

 

W tym roku Dzień Skupienia odbędzie się 30 czerwca, na który serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa i wszystkich chętnych. Rozpoczęcie Dnia Skupienia o godz. 12.00, zakończenie o 21.00.

 

Jest także możliwość zakwaterowania w Domu Pielgrzyma.

 

Zel. Zofia Fudala - Bielsko-Biała
Nadzieja i Życie 39/2006