Reportaże i zdjęcia » Dzień skupienia ADŚ u św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach















































































































































Święty Józef Bilczewski zaprasza

Sobotni poranek (28 maja 2022 r.) przywitał nas słońcem, rześkie powietrze zachęca do pośpiesznej porannej krzątaniny i wyjazdu na zaproszenie św. Józefa  Bilczewskiego do Wilamowic na Regionalny Dzień Skupienia członków ADŚ  z różnych parafii.  Wyruszyliśmy z bagażem intencji, próśb, podziękowań.

Św. Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w małym miasteczku Wilamowice, tu rodzice i społeczność lokalna przekazała mu wiarę. I chociaż życie kapłańskie toczyło się daleko od rodzinnych stron, to bliscy i miasteczko było mu zawsze drogie. Wyróżniał się dobrocią serca, wyrozumiałością, pobożnością. Zmarł 20 marca 1923 r. we Lwowie w opinii świętości. Obecnie przez cały rok w  trwają obchody  100.rocznicy narodzin Świętego dla nieba.

Już z daleka wita przybywających strzelista wieża kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej, wznosi się wysoko jak modlitwy do Nieba. A w środku świątyni ciepły półmrok rozświetlany rozproszonym światłem przenikającym przez witraże. Neogotyckie wnętrze sprzyja skupieniu, toteż wypełnia się modlitwami wymawianymi głośno i cicho płynącymi z serca… ileż razy wybrzmiały słowa? „… święta Maryjo, módl się za nami…”

Zelatorka  Pani Lidia Wajdzik jak zwykle dwoi się i troi, wita przybywających, rozsyła uśmiechy, wszystkiego dogląda, pilnuje. Skąd czerpie tyle energii?

Konferencję głosi ks. Marcin Wróbel diecezjalny moderator Apostolstwa Dobrej Śmierci pt. „Eucharystia pokarmem na życie wieczne”. W rozważaniach o Eucharystii i jej zbawiennym znaczeniu nawiązuje do myśli św. Józefa Bilczewskiego zawartych w pismach i listach pasterskich. Godnie przyjęta komunia święta kształtuje nadprzyrodzone życie człowieka, którego początkiem jest chrzest święty. Naprawdę nie człowiek przyjmuje Zbawiciela lecz to Jezus Chrystus przygarnia człowieka i przemienia go w siebie (wg św. Atanazego). Istota ludzka posiada życie naturalne, które jest właściwe dla wszystkich stworzeń oraz życie nadnaturalne, pochodzące od Ducha Świętego dane tylko ludziom. Skomplikowane kwestie życia naturalnego i nadnaturalnego kaznodzieja wyjaśnia prosto w sposób łatwy do przyswojenia, tak jak to robił według przekazów św. Józef Bilczewski, który nigdy nie mówił nad głowami wiernych tylko do nich, aby zrozumieli i przyjęli naukę. Jako arcybiskup zwracał się do kapłanów, instruując jak powinni mówić do różnych grup społecznych, a zwłaszcza do dzieci. Życie naturalne kontynuował ks. Wróbel, to życie któremu wystarcza jedzenie i podstawowe warunki bytowe, a i tak w końcu prowadzi do grobu. Zaś życie nadnaturalne ma większe wymagania; potrzebuje Słowa Bożego, nabożeństw, a zwłaszcza Eucharystii, która jest jego najważniejszym pokarmem na życie wieczne.

Godzina 12:00 Msza święta, prezbiterium wypełnia się kapłanami, liturgii przewodniczy i wygłasza homilię ks. Grzegorz Górnik Dyrektor Krajowy Apostolstwa Dobrej Śmierci. Treść homilii koresponduje z poprzednią konferencją, podkreśla doniosłość sakramentu pojednania jako drogę do wieczności. Zachęca, aby dbać o ludzi starszych, chorych, którym choroba i niepełnosprawność fizyczna ogranicza dostęp do sakramentów. Podkreśla rolę ADŚ, które od 35 lat w Polsce troszczy się o zbawienie ludzi, wskazuje jak postępować żeby zasłużyć na życie wieczne. Przypomina, że dobra śmierć to taka, kiedy odchodzimy do Pana pojednani z Bogiem i bliźnimi.

W czasie Eucharystii spada z nieba obfity deszcz, czyżby deszcz błogosławieństw? Potem znów uśmiecha się słońce.

W rozważaniach, kazaniach, modlitwie często pojawia się wątek wojny na Ukrainie i wiele obaw z nią związanych, m.in. problem przebaczenia.

Godzina 15:00 zaskakuje, jak szybko mija czas spotkania. Jeszcze Koronka do Bożego Miłosierdzia i kończy się program skupienia. Czy kończy? W drodze powrotnej wracamy do przeżytych chwil, dzielimy się odczuciami. Ufamy, że nasze modlitwy zostały wysłuchane, jeśli taka była Wola Boża. Czujemy się lepsi, pełni pokoju i nadziei.

Akumulatory życia nadnaturalnego naładowane. Święty Jozefie Bilczewski módl się za nami, dziękujemy za zaproszenie!

Nie tylko  św. Bilczewski  został już stałym orędownikiem ADŚ, ale  także ADŚ zostało na stałe  u Świętego w Wilamowicach. O tym, że myślenia o śmierci nie wolno odkładać na później , ks.Górnik i Lidia Wajdzik  mówili w Jego  sanktuarium już  w sobotę, w tym samym dniu jubileuszowej pielgrzymki, na wieczornej Mszy św. i  przez całą niedzielę. Zapraszali  parafian z Wilamowic  by wstępowali do ADŚ.  Lidia Wajdzik poinformowała nas, że zawiązała się liczna wspólnota wraz z opiekunem duchowym ks. prałatem Stanisławem Morawą – kustoszem Sanktuarium , zelatorami: Jolantą Grzybek i Grzegorzem Cieślikiem. Inauguracja   już w czerwcu (Msza św., Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej i kolejne zapisy).

I tak, w historie tego sanktuarium, tego miasteczka, w Roku Jubileuszowym wpisała się  na stałe wspólnota  -Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej zwane potocznie Apostolstwem  Dobrej Śmierci. To były  święte godziny. Bogu niech będą dzięki.

 

Teresa Juraszek, Zelatorka ADŚ Pewel Wielka